USA aktsiatelt saadud dividenditulu ja W-8BEN maksuvorm

USA aktsiatelt saadud dividenditulu ja W-8BEN maksuvorm

USA dividendiaktsiatesse raha paigutav investor võiks kursis olla sellega, kas tema teenusepakkuja (pank/maakler) võimaldab esitada avalduse, et rakenduks madalam maksumäär.

USA börsiaktsiate dividenditulu maksustamine

Alustuseks olgu öeldud, et enamus välismaiseid börsifirmasid deklareerivad dividendimakse niinimetatud brutodividendina. See tähendab, et aktsionäride üldkoosolekul vastu võetud ja välja hõigatud dividendimaksest läheb väljamakse tegemisel tulumaks maha.

Just täpselt nõnda toimib asi ka USA börsifirmade puhul. Näiteks kui ettevõte deklareerib dividendituluna 1 dollar aktsia kohta, siis tegelikult jõuab investori kontole sellest väiksem summa. Sellest 1 dollari suurusest dividendimaksest peetakse kohe tulumaks kinni.

Kui suur on kinnipeetud tulumaksu protsent, see sõltub suuresti sellest, kas investoril on täidetud W-8BEN nime kandev USA maksuvorm või mitte. Juhul kui nimetatud maksuvorm on täidetud, rakendub tulumaksumäärana 15%, kui maksuvorm on täitmata, peetakse kinni 30% tulumaksu.

Kontrolli enne investeerimist, kas teenusepakkuja võimaldab madalamat maksumäära

Oluline on siinkohal teada, et mitte kõik teenusepakkujad (pangad/maaklerid) ei võimalda oma klientidele W-8BEN maksuvormi täitmist. Samuti seda, et osad pangad küsivad selle teenuse eest lisatasu.

Näiteks Luminori hinnakirjast leiab 2022. aasta märtsi seisuga, et USA väärtpaberitelt teenitud tulu IRS-ile raporteerimise tasu suurus on 90 dollarit.

Käesoleva postituse kirjutamise hetkel ei võimalda Eesti teenusepakkujatest W-8BEN maksuvormi täitmist ja madalama tulumaksumäära taotlemist näiteks Swedbank. Seega läbi Swedbanki soetatud USA dividendiaktsiatele rakendub 30% tulumaksumäär.

Samas näiteks LHVs on võimalik kõnealune maksuvorm täita tasuta ja USA börsiaktsiate poolt makstud dividendidele rakendub 15% tulumaksumäär.

Erandid, millest tasub teadlik olla

Kuigi ülaltoodud 30% maksumäär ja vähendatud 15% maksumäär on USA börsifirmade aktsiate puhul kõige sagedamini rakenduvad dividenditulu maksumäärad, siis eksisteerib ka erandeid.

Üheks selliseks erandiks on niinimetatud S-corp vormis registreeritud ettevõtete muuhulgas näiteks erinevate MLP-de (Master Limited Partnerships) dividendimaksed. Juriidiliselt ei olegi tegelikult tegu dividendimaksega, vaid joopis kasumiosa jaotusega.

Nende puhul on valdavalt kasumijaotiste tulumaksumääraks 35%. Mõnikord võib juhtuda, et teenusepakkuja peab alul kinni kõigest 15% ja siis järgmisel kalendriaastal võtab täiendava maksusumma lisaks, teinekord võetakse kogu 35% tulumaks korraga.

Siinkohal W-8BEN maksuvormist kasu ei ole ja ükskõik, kas sinu teenusepakkuja selle maksuvormi täitmist võimaldab või mitte, MLP-de puhul rakendub kõrgem tulumaksumäär.

Olgu öeldud, et MLP vormis tegutsevaid ettevõtteid leiab ennekõike tooraine, maavarade ja energiasektori firmade hulgast.

Seega ei tasu end esmapilgul kõrgena tunduvatest MLP-de dividendimääradest eksitada lasta, sest nagu öeldud, USA ettevõtted raporteerivad brutodividendimakse suurust ja antud firmade puhul peetakse kasumijaotist välja makstes kinni valdavalt 35% tulumaksu.