Mis on LEI kood ja kuidas valida teenusepakkujat?

Mis on LEI kood ja kuidas valida teenusepakkujat?

Sellest postitusest saad teada, mis on LEI kood, millal on ettevõtte kaudu investeerides LEI koodi tarvis ja kuidas valida omale LEI koodi teenusepakkujat.

Mis on LEI kood?

LEI kood on unikaalne tunnusnumber juriidilise isiku tuvastamiseks globaalses finantssüsteemis tehinguid tehes.

Lühend LEI tuleb inglisekeelsetest sõnadest Legal Entity Identifier. Sisuliselt võime öelda, et kui ettevõtte registrinumber on unikaalne tunnusnumber, mille abil saame tuvastada ettevõtteid Eestis, siis LEI kood on tunnusnumber, mille alusel saame tuvastada väärtpaberitehinguid tegevaid ettevõtteid üle kogu maailma.

LEI kood on unikaalne iga ettevõtte jaoks ja koosneb 20 sümbolist.

Milleks LEI koodi vaja on?

Alates 2018. aasta jaanuarist hakkas kehtima Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2014/65/EL ehk lühidalt tuntud kui MiFID II direktiiv. Selle raames jõustus ka määrus (EL) nr 600/2014 ehk MiFIR. Vastavalt MiFIR-i artiklile 26 tuleb kõigil investeerimisteenuse osutajatel raporteerida finantsjärelvalvele kliendi korraldusel teostatud teatud liiki tehingud.

Seega alates 2018. aastast tekkis väärtpaberitega kauplemist võimaldavatel teenusepakkujatel (pangad ja maaklerid) kohustus tuvastada ja raporteerida tehingut tegevad osapooled. LEI koodi kasutataksegi tehingut tegeva kliendi tuvastamiseks.

Juhul kui tehingu tegijal LEI koodi ei ole, ei saa pank/maakler oma raporteerimiskohustust täita. Seega ei lase pank sellisel kliendil ka väärtpaberitehinguid teha.

Millal LEI koodi vaja on?

LEI koodi on sinu ettevõttel vaja siis kui asud tegema väärtpaberitehinguid. Teisisõnu siis kui plaanid osta või müüa börsil noteeritud ja kaubeldavaid instrumente. Nendeks on muuhulgas aktsiad, võlakirjad, börsil kaubeldavad fondid ehk ETFid ja tuletisväärtpaberid ehk derivatiivid (näiteks optsioonid).

Seega juhul kui soovid oma ettevõtte kaudu soetada näiteks Tallinna Kaubamaja aktsiaid meie kodubörsilt või Apple aktsiaid USA Nasdaqi börsilt või Shelli aktsiaid Londoni börsilt, on sul vaja LEI koodi.

LEI koodi on vaja ka siis kui soovid tehinguid teha ETFidega nagu näiteks iShares STOXX Europe 600 UCITS ETF või iShares NASDAQ 100 UCITS ETF.

Samuti juhul kui soovid raha paigutada Balti börsil kauplevatesse võlakirjadesse, mida on välja andnud näiteks nii LHV Group, Coop Pank kui ka Bigbank.

LEI koodi on vaja ka siis kui toimub börsil noteeritud väärtpaberite nii-öelda ümbertõstmine teisele kontole (makseta ehk FOP ja makse vastu ehk DVP väärtpaberikanded). Näiteks juhul kui soovid börsivälise tehinguga oma ettevõtte A all olevad Apple aktsiaid liigutada ettevõtte B alla.

LEI koodi ei ole tehingute tegemiseks vaja noteerimata aktsiate ja osaühingu osade puhul, börsil noteerimata võlakirjade puhul ja tehingute korral traditsiooniliste fondiosakutega (nagu näiteks LHV Maailma Aktsiad Fond, Trigon Dividendifond, Trigon Uus Euroopa Fond, Avaron Areneva Euroopa Fond jne).

LEI koodi väljastamine

LEI koode võivad väljastada vaid ülemaailmse tunnuse sihtasutuse ehk Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF) poolt volitatud teenusepakkujad. Nende nimekiri on leitav sellelt lingilt.

LEI koodi saab taotleda interneti teel, kulud kannab ettevõte, kes LEI koodi omale tellib.

Taotluse täitmisel küsitakse sinu käest järgmist infot:

  • LEI koodi taotleva ettevõtte nimi ja registrinumber;
  • ettevõtte esindaja nimi;
  • e-maili aadress;
  • ettevõtte aadress;
  • kas ettevõtte omanikeringis on mõni teine ettevõte;
  • LEI koodi tellimuse perioodi pikkus.

Milline LEI koodi teenusepakkuja valida?

Kuna tegu on teenusega, kus me tellime omale lihtsalt ühe tunnusnumbri, siis teenuse sisu on kõigi pakkujate puhul sisuliselt sama.

Seega saab LEI koodi teenusepakkuja valikul määravaks suuresti hind, pisut ka kasutajakonto loomise mugavus.

Rahvusvahelistest teenusepakkujatest on ehk tuntuim Bloomberg LEI. Valisin Bloombergi oma teenusepakkujaks 2018. aastal ka suuresti seetõttu, et nende teenuse hind oli kodumaiste teenusepakkujatega võrreldes ikka väga palju soodsam. Hetkel kehtiva hinnakirja järgi maksab uue LEI koodi tegemine 65 USA dollarit aasta, edaspidi pikendamine 1 aastaks 50 dollarit.

Samas tänaseks on kodumaist päritolu Baltic LEI ja LEI Register pakkumas uue LEI koodi tegemisel isegi soodsamaid hindu kui Bloomberg LEI. Esmataotluse puhul saab 1-aastase lepingu puhul LEI koodi omale 49 euroga (pluss käibemaks), 3-aastase lepingu puhul samas isegi 45 euroga aasta kohta (kokku 135 eurot pluss käibemaks) ja 5-aastase lepingu puhul veelgi soodsamalt. Oma kõige värskema ettevõttega läksingi seda teed, et tellisin koodi kodumaise teenusepakkuja kaudu ning kohe kolmeks aastaks korraga.

Samas LEI koodi uuendamine üheks aastaks mõlema teenusepakkuja juures maksab täna 59 eurot pluss käibemaks ehk rohkem kui Bloomberg LEI puhul. Teisalt pikendades LEI koodi meie kodumaiste teenusepakkujate juures korraga kolmeks või isegi viieks aastaks, langeb hind aasta kohta isegi 45 euroni.

Teine aspekt, mida teenusepakkuja valikul arvesse võtta on koodi tellimise ja makse teostamise mugavus.

Õige mitmel puhul võib siin rolli mängida näiteks keeleoskus. Nii Baltic LEI kui LEI Register veebilehed on kenasti olemas ka eesti keeles, samas kui Bloomberg LEI kaudu koodi tellides tuleb toimetada inglise keeles.

Lisaks on kodumaiste teenusepakkujate puhul koodi eest võimalik tasuda ka pangalingi kaudu või arvet tellides. Seega ettevõtte pangakaardi olemasolu ei ole LEI koodi tellimiseks vajalik. Bloomberg LEI puhul käib maksmine pangakaardi abiga.

LEI koodi haldusteenust pakuvad ka mõned meie kodumaised pangad, kuid enamasti on kulu oluliselt kõrgem kui ise koodi tellides. Näiteks LHV Panga puhul on LEI koodi esmaregistreerimise tasu 120 eurot pluss käibemaks (kokku 144 eurot) ja uuendamine üheks aastaks maksab 80 eurot pluss käibemaks (96 eurot).

LEI koodi esmatellimus:1 aasta3 aastat5 aastat
Baltic LEI49 EUR/aasta45 EUR/aasta39 EUR/aasta
LEI Register49 EUR/aasta45 EUR/aasta39 EUR/aasta
Bloomberg LEI60 USD/aasta
LHV Pank120 EUR/aasta

Juhul kui oled LEI koodi omale juba tellinud, siis edaspidi tuleb tellimusperioodi lõppedes seda uuendada.

LEI koodi uuendamine:1 aasta3 aastat5 aastat
Baltic LEI59 EUR/aasta50 EUR/aasta45 EUR/aasta
LEI Register59 EUR/aasta50 EUR/aasta45 EUR/aasta
Bloomberg LEI40 USD/aasta
LHV Pank80 EUR/aasta

Hinnakirjad seisuga 25.11.2023.

NB! Hindadele lisandub käibemaks, välja arvatud Bloomberg LEI, kus on tegu lõpliku hinnaga.

Soodushinnaga LEI koodi sõlmimise kohta loe täpsemalt siit.

Mis saab siis, kui sinu ettevõttel LEI koodi ei ole?

Siin on vastus lihtne – sa ei saa teha tehinguid börsil noteeritud ja kaubeldavate väärtpaberitega.

LEI koodi olemasolu on eeltingimus väärtpaberitehingute tegemiseks.

Mis saab siis, kui LEI kood kaotab kehtivuse?

Pankade veebilehtedelt leiame info, et enne tehingu täitmist kontrollib investeerimisteenust osutav äriühing (pank, maakler) LEI koodi olemasolu ja selle kehtivust.

Kui juba väljastatud LEI kood on aegunud, siis tehingut teha ei saa ja tehingute tegemiseks tuleb koodi kehtivust esmalt pikendada.

Kokkuvõtteks

Seega juhul kui planeerid alustada investeerimist oma ettevõtte alt, on sul suure tõenäosusega vaja tellida LEI kood. LEI kood on unikaalne 20 sümbolist koosnev tunnusnumber, mille alusel saavad investeerimisteenust pakkuvad firmad finantsjärelvalvele raporteerida klientide väärtpaberitehingutest.

LEI koodi on vaja juhul kui plaanid investeerida väärtpaberitesse (aktsiad, võlakirjad, ETFid). Samas kui sinu fookus on kinnisvarainvesteeringutel või ühisrahastuse portaalidesse raha paigutamisel või krüptovaradel, siis LEI koodi tarvis ei ole.

Kuna LEI koodi näol on tegu vaid omale tunnusnumbri tellimise teenusega ja mingeid erisusi pakutavas teenuses teenusepakkujate lõikes sisuliselt ei ole, siis LEI koodi tellima hakates tasub peatähelepanu pöörata ennekõike teenuse hinnale ja ka tellimise/uuendamise mugavusele.

Autor: Märten Kress