Kuidas maksuefektiivselt Rootsi dividendiaktsiatesse investeerida?

Kuidas maksuefektiivselt Rootsi dividendiaktsiatesse investeerida?

Sellest postitusest leiad juhised ja info selle kohta, kuidas maksuefektiivselt Rootsi dividendiaktsiatesse investeerida.

Madalam dividendide tulumaksu määr = suurem summa kontole

Asi, mille iga dividendiaktsiatesse raha paigutav investor õige pea ära õpib on see, et kohe alguses tasub mõelda dividendide maksustamise peale.

Erinevate pankade ja maaklerite juures rakenduvad nimelt erinevad dividendide tulumaksu määrad.

Loomulikult soovime investorina leida võimaluse investeerida dividende maksvatesse aktsiatesse võimalikult maksuefektiivselt. Teisisõnu leida viisi, kuidas meie kui investori kontole jõuaks ettevõtte poolt välja kuulutatud dividendimaksest võimalikult suur osa.

Siin on info ja juhised, kuidas investeerida võimalikult maksuefektiivselt Rootsi dividende maksvatesse aktsiatesse.

Olgu enne veel öeldud, et maksuefektiivse investeerimise valguses räägime antud juhul dividendimaksetele rakenduvast tulumaksu määrast. Lisaks sellele võib tekkida tulumaksukohustus ka aktsia hinnatõusust teenitud kasumi realiseerimisel. Samas seda annab optimeerida tehes aktsiatehinguid eraisikuna investeerimiskonto süsteemi kasutades või siis hoopis oma ettevõtte alt.

Dividenditulu maksumäärad Rootsi aktsiatesse investeerides

Rootsi ettevõtete poolt välja makstud dividendid on standardina maksustatud 30% dividendide tulumaksu määraga.

Samas Eesti ja Rootsi vahel kehtib madalama maksumäära kokkulepe. Nimetatud maksulepinguga tagatud maksumäär Eesti residendile on 15%.

Seega teoorias on Eesti residendist investoril õigus, et 30% dividendide tulumaksu määra asemel rakenduks 15% maksumäär.

Praktikas asjad nõnda lihtsad ei ole. Erinevate teenusepakkujate juures rakenduvad erinevad maksumäärad.

Välismaaklerid Interactive Brokers ja eToro

Enne veel kui räägime maksumääradest olgu öeldud, et eToro kaudu on saadaval suhteliselt väike arv Rootsi aktsiaid, ligikaudu 50. Interactive Brokers pakub ligipääsu vähemalt paarisajale suuremale Stockholmi börsil noteeritud aktsiale.

Välismaaklerite puhul räägib nende kasutamise kasuks sageli oluliselt madalam tehingutasu võrreldes meie kodumaiste pankadega. Näiteks Interactive Brokersi puhul on võimalik Rootsi aktsiatega tehinguid teha isegi vaid 15 SEKi ehk ligikaudu 1,5 euro suuruse tehingutasuga. Kohalike pankade hinnakirja järgi jäävad minimaalsed tehingutasud sinna 9,00-9,90 euro piirimaile.

Samas dividenditulu maksustamise aspektist vaadatuna on välismaaklerite näol tegu ebasoodsa valikuga.

Nii eToro kui ka Interactive Brokers keskkonnas soetatud Rootsi aktsiate dividendidele rakendub 30% tulumaks.

Omal algatusel on võimalik enammakstud tulumaks Rootsi maksuametilt tagasi küsida.

LHV Pank

LHV Pank on investeerimisel õige paljude eestlaste meelispank. Samas Rootsi päritolu dividende maksvate aktsiate valguses ei ole tegu kaugeltki mitte kõige soodsama ja mugavama teenusepakkujaga.

Vaikimisi rakendub kõigile LHV kaudu ostetud Rootsi dividende maksvatele aktsiatele 30% dividendide tulumaksu määr.

Samas Eesti ja Rootsi vahelise maksulepinguga on meil Eesti investoritena õigus 15% suurusele dividendide tulumaksumäärale.

Madalama maksumäära saamiseks tuleb investoril ise enammakstud tulumaks Rootsi maksuametilt tagasi küsida. Seda saab teha kuni 5 aasta jooksul pärast dividendi väljamakse aastat. See tähendab, et näiteks 2022. aastal kinnipeetud tulumaksu tagastust saab taotleda kuni 2027. aasta lõpuni.

See kehtib nii füüsilisest isikust investori (erainvestori) kui ka juriidilisest isikust investori (ettevõtte) kohta.

Rootsi maksuameti Skatteverket kodulehel on tarvis täita maksuvorm SKV 3740. Täpsed ja samm-sammulised juhised, kuidas toimida leiad LHV Panga kodulehelt.

Seega LHV kaudu Rootsi dividendiaktsiaid ostes rakendub dividendidele 30% tulumaksumäär, millest pool on võimalik ise avaldust täites tagasi küsida. Seeläbi kujuneb efektiivseks dividendide tulumaksu määraks lõpuks 15%, kuid selle saavutamine nõuab lisapingutust.

Swedbank

Swedbanki kaudu Rootsi aktsiaid ostes tasub olla tähelepanelik. Osa Rootsi päritolu firmasid kauplevad ka Helsingi börsil. Kui juhtumisi soetad mõne Rootsi firma aktsiaid Helsingi börsi vahendusel ning saad sellelt ettevõttelt dividende, siis rakendub automaatselt 30% suurune dividendide tulumaksumäär.

Samas kui soetad Rootsi ettevõtte aktsiaid Stockholmi börsilt ehk niinimetatud kodubörsilt, rakendub automaatselt 15% dividendide tulumaksumäär.

Tõsi, kui juhtub, et oled soetanud aktsiaid Helsingi börsi kaudu, siis on analoogselt LHV Panga vahendusel aktsiate ostmisega võimalik enammakstud tulumaks Rootsi maksuametilt avalduse täitmise teel tagasi küsida.

Samas selgelt mugavam on olla tähelepanelik ja veenduda, et Swedbanki vahendusel Rootsi aktsiaid soetades ostad need ikka Stockholmi börsilt. Nõnda toimides rakendub automaatselt 15% dividendide tulumaksumäär.

Täpsem info Swedbanki poolt rakendatavatest dividendide tulumaksureeglitest on leitav Swedbanki kodulehelt.

SEB

SEB kaudu Rootsi aktsiaid soetades on asi lihtne – Rootsi ettevõtete poolt makstud dividendidele rakendub automaatselt soodsam ehk 15% suurune tulumaksumäär.

Kokkuvõte

Juhul kui sinu portfellis juba on või plaanid soetada Rootsi aktsiaid, mis maksavad ka dividende, siis kõige mugavam ja maksuefektiivsem on nendeks ostudeks kasutada kas Swedbanki või SEB teenuseid.

Allikas: MagInvest

Jah, välismaaklerid pakuvad tehingute tegemiseks soodsamaid tehingutasusid, kuid samas tasub meeles hoida, et pikaajalise investeerimise puhul on võit madalamast dividendide tulumaksu määrast enamasti suurem kui võit soodsamatest tehingutasudest.

Loomulikult mängivad siin rolli ka investeeritavad summad, rakenduvad konto haldustasud ja muu selline. Seega tasub ise läbi teha kasvõi lihtsad arvutused kõrvutades võitu potentsiaalselt soodsamatest tehingu- ja haldustasudest madalama dividendide tulumaksu saavutamise võiduga.

Autor: Märten Kress