Mis on aktsiate tükeldamine ehk split?

Mis on aktsiate tükeldamine ehk split?

Märts tõi õige mitu uudist aktsiate tükeldamisest ehk split’ist. Muuhulgas teatasid oma aktsiate tükeldamisest nii USA börsil noteeritud Amazon kui ka kohalikul börsil noteeritud LHV Group.

Mis on aktsiate split?

Aktsiate tükeldamiseks nimetatakse aktsia nimiväärtuse vähendamist aktsiakapitali suurust muutmata. See tähendab, et väheneb ühe aktsia nimiväärtus, kuid samal ajal suureneb aktsiate arv.

Näiteks juhul kui aktsia nimiväärtus on 1 euro ja ettevõttel on välja antud 10 miljonit aktsiat, siis on ettevõtte aktsiakapitali suuruseks 1 x 10 000 000 ehk 10 miljonit eurot.

Juhul kui nüüd ettevõte viib läbi näiteks viis-ühele (5-for-1) split’i, siis aktsia nimiväärtuseks saab 1 / 5 = 0,2 eurot, samas uueks aktsiate arvuks saab 5 x 10 miljonit ehk 50 miljonit aktsiat.

Ettevõtte aktsiakapitali väärtuseks on 0,2 x 50 000 000 ehk jätkuvalt 10 miljonit eurot.

Mida tähendab split investori jaoks?

Siin on lugu lihtne – aktsia tükeldamine suurendab sinu portfellis olevate aktsiate arvu. Näiteks juhul kui sul oli alul 10 aktsiat, siis viis-ühele tükeldamise järgselt on sul 5 x 10 ehk 50 aktsiat.

Loomulikult käib aktsiate tükeldamisega lisaks aktsia nimiväärtuse langusele kaasas ka aktsia turuväärtuse langus. Teoorias ja antud näite puhul selle sama 5x teguri ulatuses. Ehk juhul kui eelnevalt oli aktsia hinnaks näiteks 25 eurot, siis viis-ühele split’i järgselt on uueks turuhinnaks 25 / 5 ehk 5 eurot.

Oluline on meeles hoida, et split’iga käib kaasas veel üks muutus. Muutub ka aktsia keskmine soetushind. See on nüüd oluline nii ise tootlusnumbreid arvutades kui ka tulevikus tuludeklaratsiooni täites.

Näiteks juhul kui tükeldamise eelselt oli minu aktsiate kaalutud keskmine soetushind 15 eurot, siis viis-ühele split’i järgselt on selleks 15 / 5 ehk 3 eurot.

Miks aktsiaid tükeldatakse?

Valdavalt tuuakse split’i põhjusena välja üks asi – läbi turuhinna alla toomise on võimalik muuta aktsia kättesaadavamaks rohkematele investoritele ning seeläbi suurendada aktsia kaubeldavust (likviidsust).

Tõsi, tänapäeval on see argument mõnes mõttes juba selline nii ja naa, sest läbi päris paljude maaklerite on kättesaadav võimalus soetada aktsiaid murdosade kaupa (fractional shares).

Seega investor, et kes ei soovi või ei suuda ühe ostuga korraga Amazoni aktsia eest pea 3 000 dollarit välja käia, võib osta kõigest 10% sellest aktsiast ehk murdosa (0,1 aktsiat) makstes selle eest siis 300 dollarit.

Samas siiski paistab olevat alust ka sellel, et aktsia hinnanumber mängib ikka veel kauplemisaktiivsuses oma rolli ning see on ka suuresti põhjus, miks aktsiate split‘e läbi viiakse.

Viimaste aastate jooksul läbi viidud tükeldamistest meenuvad mulle kohe Apple, Tesla ja Nvidia split’id, kus vahetult pärast aktsia tükeldamise uudise välja hõikamist koges aktsia paari päeva kuni paari nädala pikkust kiiret hinnatõusu.

Siin on nende kolme aktsia hinnagraafikud. Sinise punkti ja joonega on peale märgitud split’ist teatamise uudise kuupäev, oranž ringikesega ümbritsetud S täht graafiku x-teljel tähistab kuupäeva, mil split jõustus.

Selle pildi alt-atribuut on tühi. Failinimi on dividendinvestor.ee-AAPL-split-1024x603.png
Apple aktsia split
Selle pildi alt-atribuut on tühi. Failinimi on dividendinvestor.ee-TSLA-split-1024x603.png
Tesla aktsia split
Selle pildi alt-atribuut on tühi. Failinimi on dividendinvestor.ee-NVDA-split-1024x603.png
NVIDIA aktsia split

Amazoni aktsia split

9. märtsil 2022 hõikas Amazon välja oma aktsia 20-1 tükeldamise. Aktsia hind reageeris sellele järgmisel päeval börsi avanedes enam kui +5% hinnahüppega.

Igatahes Amazoni aktsionäri jaoks tähendab see seda, et iga täna portfellis oleva 1 Amazoni aktsia kohta, saab ta 27. mail täiendavad 19 aktsiat. See tähendab, et kokku on tal sellest hetkest alates 1 Amazoni aktsia asemel portfellis 20 aktsiat. Loomulikult teeb just sel samal päeval 20-1 muutuse läbi ka aktsia turuhind. See tähendab, et senise 2 900 dollari asemel saab 1 Amazoni aktsia hinnaks olema ligikaudu 145 dollarit.

Need arvutused on läbi tehtud tänast turuhinda arvesse võttes. Juhul kui 27. mail kaupleb Amazoni aktsia näiteks 3 500 dollari tasemel, saab uueks hinnaks 3500 / 20 ehk 175 dollarit.

Pakun, et tõenäoliselt on see 145 või ka 175 dollarit aktsia eest ikka päris palju sobilikum hind õige suure osa investorite jaoks. Olen ka oma portfellis seda näinud, et no ei tule kergelt see Amazoni aktsiapositsiooni suurendamine. Ühe täiendava aktsia ostuks on tulnud säästa paarituhande dollari suurune summa. Ja selle eest saab ainult ühe aktsia ja teha ainult ühe ostu. Mulle endale on meeldinud iga kuu teha ikka pigem rohkem oste ja soetada igakuiste säästude eest erinevate firmade aktsiaid.

LHV Group aktsia split

Hoopis üllatavam oli 8. märtsil saabunud uudis, et aktsiate tükeldamise viib läbi ka LHV Group. LHV aktsia hind reageeris selle uudise peale enam kui +10% tõusuga.

Selle pildi alt-atribuut on tühi. Failinimi on dividendinvestor.ee-LHV-split-1024x603.png
LHV Group aktsia split

Sedakorda on tükeldamise kordaja 10-1. See tähendab, et 30. juunil 2022 saab iga investor ühele LHV aktsiale lisaks 9 aktsiat. Nõnda on investoril, kel enne oli portfellis 1 LHV aktsia, nüüd neid kokku 10; investor, kes hoidis 50 aktsiat, on nüüd 500 aktsia omanik.

Loomulikult on meid 1. juuli kauplemispäeva alguses ees ootamas ka 10-kordne aktsia hinna langus. Seega juhul kui LHV Group aktsia peaks siis kauplema ligikaudu 38 euro kandis nagu täna, saab uueks aktsia hinnaks 3,80 eurot.

Igatahes mulle endale tundub, et reaalselt seda tükeldamist küll vaja ei olnud. On veidi keeruline ette kujutada investorit, kes ei suuda osta 38 eurot maksvat aktsiat. Amazoni 3 000 dollarilise hinna puhul võib see nii ju olla, aga 38 eurose hinna juures, kahtlane.

Samas eks ma teistpidi saan veidi aru ka. Osaliselt võib tükeldamise põhjus olla ka see, et konkurendi ehk Coop Panga aktsia kaupleb seal umbes 2-3 euro piirimail ning ei olnud harvad need juhud, kui ma 2021. aasta suvel kohaliku börsibuumi laineharjal kuulsin loogikat, kuidas Coop Panga aktsia hinna tõusupotentsiaal on umbes seal 25, 30 või 45 euro kandis, kus iganes tasemel LHV aktsia parasjagu kauples. Reaalselt ei ole loomulikult mitte mingit põhjust, miks nende kahe panga aktsia hinnad peaksid kauplema ligilähedasel tasemel. See oli lihtsalt tore jutt, mida hasartsed investorid iseendale ja teistele nii-öelda maha püüdsid müüa.

Selline mõttemall tekitas paljudes, ennekõike alustavates, investorites tunde, et LHV aktsia on kallis ja Coopi aktsia on odav (jällegi, täiesti ebaõige järeldus).

Nagu öeldud, siis tükeldamise järgselt võiks LHV Group aktsia hakata kuaplema seal kusagil 4 euro kandis. Tõenäoliselt aitab see kummutada kohalike investorite seas nüüd neid veidraid müüte, jutukesi ja veendumusi ning muudab LHV aktsia jaeinvestorite silmis atraktiivsemaks. Taas kord rõhutan, et reaalselt selleks alust ei ole.

Aktsia tükeldamisest ehk split’ist ei muutu mitte midagi – ei ettevõtte turuväärtus, ei aktsia hinna tõusupotentsiaal, valuatsioon ega ka ettevõtte äri edukus. Ainus, mis muutub on tunne – LHV paistab nüüd vähem kallis või hoopistükis odav võrreldes varasemaga, võrreldes teiste kodubörsi aktsiatega jne.

Teadupärast börsil kujunevad hinnad õige mitme teguri toel. Üks neist on see kui edukad on ärid nende aktsiate taga ehk majandustulemused ja väljavaade (siin ei muutu split’iga mitte midagi). Teine tahk on turuosaliste meelsus ehk tunne ja emotsioon. See viimane peaks nüüd pärast aktsia tükeldamist muutuma LHV aktsia jaoks soodsamas suunas. Pidagem seda siis meeles.

Seega juhul kui kogeme nüüd lähinädalatel olulist aktsia hinna tõusu, siis suure tõenäosusega panustab sinna see sama tunne. Arvestades Tallinna börsi eripära ja alustavate investorite suhteliselt suurt osakaalu kauplemisaktiivsuse, ei ole välistatud, et võime ootamatuid hinnaliikumisi näha ka split’i järgselt ehk 1. juulil.

Postitus ilmus originaalis dividendinvestor.ee blogis.

Lahtiütleja: Käesolev sisuloome ei sisalda endas investeerimissoovitust. Tegu on informatiivse ülevaatega, mille eesmärgiks on laiendada silmaringi ja koondada ettevõtete kohta käivat infot. Investeerimisotsused ja analüüsid teeb iga investor ise.